Kişisel Web Sitesi

Fitness

Viyana Güzel Sanatlar Akademisi Sömestr projesi, Prof. R.Lainer ile, 2003

Fitness center, modern kriterlere uygun şekilde ‘fit’ olmak isteyen modern insana hizmet verir. bunu, ona -modernitenin elinden aldığı- zamanı sağlayarak ve onu -modernitenin sebep olduğu- sıkıntılardan uzaklaştırarak yapar.

Modernite, modern insana daha az efor sarfederek daha cok yol alma şansını verir. İronik bir biçimde, modern insan yol almak için ne kadar az efor sarfederse, yol almadan o kadar çok efor sarfetmek durumunda kalır. İşte modernite ona bu imkanı da sunar: fitness center.

Modern kentsel hareketlerimizin basit bir gruplandırması, bunlar arasında harcanan efor ile ortaya çıkan iş arasındaki oranın (verimlilik) en düşük olanlarının Fitness merkezinde yapılanlar olduğunu gösterir.

Fıtness makinaları, kullanıcının koşu, yüzme, kürek gibi aerobik sporları mesafe katetmeden yapmasını sağlar. bu makinaların simule ettiği arazi profilleri, kas gelişimi için gerekli egzersiz mantığıyla örtüşür: sıkıştırma ve rahatlama hareketlerinin artan bir düzende tekrarlanması.

Sözü geçen arazi profillerinden en temel olanı yüksek bir ofis binasına sonsuz bir döngü biçiminde implante edildi. böylelikle yerçekimini kullanarak doğal yoldan yapılan egzersiz, modern konforla birleştirildi. Eğimli koşu platformu fitness center’in mekansal düzenini koşullarken yapının ‘kat’ kavramını bulandırıyor ve güzergah boyunca şehre yeni perspektifler açıyor.

Fitness center, ara kesitindeki ortak kullanım ve ‘yüzleşme’ mekanları üzerinden üst kattaki ofislerle ilişkisini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir