Kişisel Web Sitesi

Benim Viyana’m

Eski memleketimi ziyaret etmeyi düşünen tanıdıklarım için hazırladığım gezi yazısı.. Enjoy! (2010)

Viyana’nın kentsel morfolojisi, merkezinde St. Stephan katedralinin bulunduğu ortaçağ kenti, bunu çevreleyen (yıkılan kent duvarlarının yerine yapılmış) tam bir daire oluşturan Ringstrasse -(yüzük/çember) caddesi, buna teğet geçen Tuna nehri ve Tuna’yı çap aksı kabul eden Gürtel (kemer) caddesi tarafından tanımlanır.

Ringstrasse’yi 19.yy kamu yapıları domine eder. 1 ve 2 numaralı tramvaylar ring boyunca döner durur. Çok kapsamlı bir U-Bahn (metro) sistemi de vardır. 1 haftalık bilet alıp yanınızda taşırsanız, tüm toplu taşımayı serbestçe kullanabilirsiniz, sadece kontrol olursa kartı göstermek gerekiyor.

U1 Karlsplatz metro çıkışında Opera binası vardır, gerisinde Kaerntnerstrasse başlar. Aşağı doğru yürüyün, bizim İstiklal caddesi gibi. Girişte solda Hotel Sacher var, meşhur Sachertorte’nin orijinali burada satılıyor. Sokağın bitiminde Büyük katedral Stephansdom (U1-U3 Stephansdom durağı).. Sürekli restorasyon halindedir. Asansörle kulesine çıkılabiliyor. Karşısında Hollein’in meşhur postmodern binası var. Tekrar Stephansdom’a vardınız. Katedrale sırtınızı verirseniz karşı çaprazdaki yol Graben’e çıkar. Burada Café Hawelka sanırım Viyana’nın en eski kahvesidir (Dorotheergasse 6).

 

Stephansdom

 

Graben’den ilerleyip sonunda sola dönerseniz Roma kalıntılarının görülebildiği küçük bir meydana (Michaelerplatz) ulaşırsınız, işte burada Adolf Loos’un saray mimarisine meydan okuyan binası var. Solda İspanyol Binicilik okulunun gösteri yeri var, meraklısı için. Karşıdaki büyük geçitten geçer (ki geçitten Saray porselenlerinin ve çatal bıçaklarının sergilendiği bir müzeye ulaşılır) ve  yukarıya devam ederseniz Hofburg’a ulaşırsınız. Buradaki müzik aletleri ve savaş aletleri müzesi bence görmeye değerdir. Bir de Efes harabeleri burada. Hitler’in Avusturyalılara hitap ettiği balkon. Ringstrasse’ye ulaştınız.

 

Hofburg

 

Karşıya geçerseniz yüzyüze duran Sanat tarihi ve Doğa tarihi müzelerinin arasından yürüyüp, tekrar caddeyi aşıp, Museumsquartier’e varırsınız. Buradaki modern sanat galerilerini ve özellikle Architekturzentrum’u ziyaret edebilirsiniz (U2-Museumsquartier) Buradan yukarıya doğru Mariahilferstrasse uzanır (alışveriş caddesi). Burada arka planda yükselen acayip bir beton yapıya rastlayabilirsiniz, bu 2. Dünya savaşında Hitler tarafından Viyana’yı savunmak amacıyla yapılmış uçaksavar kulelerinden biridir, şimdi içinde köpekbalıklarının da yüzdüğü bir akvaryum olmuş.. U3 Zieglergasse çıkışında karşı sokakta Hofmobiliendepot –Kraliyet Mobilyaları müzesi vardır, modern mobilyalar da bulunur..

Karşıya geçmez de sağa doğru Ringstrasse boyunca devam ederseniz, gül parkını aşıp küçük bir yunan tapınağı modeline varırsınız (burada da sergiler olur). Yolun karşı tarafında Parliament (meclis binası -neoklasik) devamında Burgtheater, onun karşısında Rathaus (belediye binası –neogotik) bulunur. Daha da devam ederseniz Viyana üniversitesi ve Votiv Kilisesi’nin olduğu meydana varırsınız.  (U2-Schottentor)

 

Rathaus

 

U1 Karlsplatz metro çıkışında D Tramvayına binerseniz Schwarzenbergplatz’dan geçer, Türkleri Viyana kapısından sokmayan Prens Eugen’in adını taşıyan sokaktan yukarı çıkar ve yokuşun sonunda Belvedere Sarayına ulaşırsınız. Bu Habsburg’ların yazlık sarayıdır, güzel bir bahçesi, içinde çok geniş bir resim koleksiyonu, yanında da büyük bir botanik bahçesi vardır. O bahçeden aşağı yürürseniz Rennweg’e çıkar, oradan sola yürüyünce tekrar Schwarzenbergplatz’a döner, burada Café Schwarzenberg’de (yine Viyana’nın eski kafelerinden biri) birşeyler atıştırabilirsiniz. Ringstrasse üzerinde, Café Schwarzenberg’i arkanıza alırsanız sağ yönde Karlsplatz ve Opera binası kalır. Karşıya geçip sola doğru yürüyün, isterseniz Stadtpark’ın içinden devam edin, parkın bitiminde MAK (Museum für Angewandte Kunst) Uygulamalı sanatlar okulunun müzesine ulaşacaksınız (U3 Stubentor). Klasik –modern döneme ait mobilya, endüstri ürünleri ve mimarlık.. mutlaka görmelisiniz.

Binayı sırtınıza alıp sola doğru park boyunca Ring üzerinden geri yürüyün, Weihburggase’ye girip yukarıya doğru ilerleyin. Kleines Kafe’de (Franziskanerplatz 3) bir mola verin (bohem bir yerdir), bir G’spritzt (maden suyu+beyaz şarap) ısmarlayın. Hemen yanında Immervoll’de (Weihburggasse 17 ) kabakçekirdeği yağı ile 3 peynirli ravioliyi deneyin. Weihburggasse’den yukarı yürüyün, Kaerntnerstrasse’ye ulaşacaksınız..

Yine U1 Karlsplatz metro çıkışında Opera binasının sol arkasında Albertina müzesi bulunur (modern sanatlar). Hemen yanında Palmenhaus’da (eski palmiye serası) parka karşı birşeyler için. Karşıya geçin, Opera’ya doğru geri yürüyün, sağdaki küçük parkta Schiller, yolun karşısındaki Goethe ile sohbet halindedir. Burada benim okulum (Akademie der Bildenden Künste) var, içinde her zaman bir resim sergisi olur.

Okula sırtınızı verip sağa yürüyün, köşede Kafe Museum’da bir Melange ısmarlayın.. Karşı çaprazda Otto Wagner’in art nouveau metro istasyonu. Berisinde oryental etkili Karlskirche ve Teknik Üniversite.. Akademinin aşağısında, Naschmarkt’a doğru Jugendstil Ekolü Sezession’u mutlaka gezin (Klimt’in ünlü freskleri). Çaprazında Kunsthalle -modern sanat galerisi ve cafe..

 

Sezession

 

Sezession’un hemen yanında şık ve kapsamlı bir şarp butiği var. Burada Otto Wagner’in apartmanları görülebilir. Naschmarkt bildiğimiz oryental pazar, ama sabit bölümünde Kaeseland‘da –süper peynir çeşitleri bulunur. Cumartesi günleri Naschmarkt’ın devamında bitpazarı kurulur.

Buradan U4 ile Schönbrunn sarayına gidilir, (U4-Schönbrunn)  Habsburgların yaşantısı ilginizi çekerse.. Bahçesi geniştir, oradaki fayton müzesini ilginç bulurum, bir de yukarı yürür Gloriette’ye çıkarsanız Viyana’ya tepeden bakabilirsiniz. Saat başı taze yapılan Apfelstrudel’I (elmalı tart) tavsiye ederim. Bir durak sonrasında (U4-Hietzing) kraliyetin hayvanat bahçesi var.

Bir akşam Stephansdom’un sol altındaki pasajda Figlmüller’de (Wollzeile 5) Viyana’nın bence en lezzetli schnitzelini ve yanında kendi ürettikleri kırmızı şarabı deneyebilirsiniz (zaten sadece bunlar var). Pasajın alt çıkışında ulaştığınız meydandan sola dönün, köşedeki italyan dondurmacısına uğrayın. Yokuş yukarı çıkarken solda Pizza Bizi vardır, öğlen vakti ayaküstü taze dilim pizza ve bira almak isterseniz aklınızda olsun!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir